Інтер’єрний текстиль. Тканини

Тканини в текстильному оформленні – найперший та основний інструмент роботи дизайнера. Без доброго знання тканин, їхніх характеристик, складу, технічних властивостей та особливостей використання і догляду приступати до роботи зась.

Серед безлічі тисяч різновидів тканин не всі мають право використовуватися для оздоблення помешкання.

Шторні тканини, зазвичай важкі та щільні, адже їх метою є захист від сонячного проміння, протягів і проникнення звуку. Серед шторних тканин, як і серед інших, виділяють натуральні, штучні, синтетичні та змішані тканини. До складу натуральних тканин входять волокна тваринного або рослинного походження. Основною перевагою таких тканин є екологічність. До групи натуральних тканин відносять бавовну, вовну, льон та шовк.

Штори з бавовняної тканини досить практичні. Бавовна довговічна, не притягує пилу та не електризується. Штори з бавовняної тканини можна прати та прасувати, дотримуючись певних інструкцій.

Вовняні тканини не обов’язково щільні, пухнасті та важкі. Існує особлива гладка та тонка шторна вовняна тканина. Серед переваг вовняної тканини те, що вона майже не забруднюється, проте вбирає запахи, тому такі штори потребують регулярного провітрювання. Прання штор з вовни повинне бути максимально делікатним, або ж взагалі слід замінити його сухою чи хімічною чисткою.

Льон – трохи груба за фактурою, але практична тканина. Після прання штори з цієї тканини можуть дати усадку, тому краще використовувати суху чистку. Штори з льону не електризуються, не утворюють ворсу, а завдяки своїй важкості та щільності добре формуються в складки.

Шовк – найбільш розкішний та, мабуть, найбільш примхливий матеріал. Штори з шовку гарно виблискують на сонці та драпіруються, утворюючи м’які складки. Незважаючи на свою тонкість, шовк досить міцна тканина. Він не накопичує струму, не ворситься, та немає ризику, що в ньому з’явиться міль. Але штори з шовку дуже вибагливі у своєму догляді: для них слід використовувати особливий режим прання, сушіння та прасування, захищати тканину від потрапляння сонячних променів та води.

Зовні та на дотик віскозна тканина нагадує шовкову, проте вона в рази дешевша. Ця тканина доволі невибаглива у догляді, проте при намоканні може втрачати свою міцність, саме тому штори з віскози не радять часто прати та відтискати.

Всі види синтетичних тканин для штор виробляють з полімерних волокон шляхом складного процесу синтезу. Серед позитивних якостей синтетичних тканин – міцність, довговічність, стійність до зношування, низька вартість, невибагливість в догляді та відсутність схильності до вигорання. Проте ці тканини мають й свої недоліки – накопичують електричні заряди та потребують частого прання.

Поліестр не мнеться, не всідається, тримає свою форму після температурного впливу.

Акрил за виглядом і фактурою нагадує вовну. Він має усі характеристики, притаманні синтетичним тканинам, проте з часом на поверхні штор можуть з’явитися ковтунці.

Нейлонові тканини легкі та гладкі з пружною поверхнею, вони не мажуться та не мнуться. Форма тканини не страждає після багаторазового прання, проте вироби з нейлону швидко вигоряють під сонячними променями.

Сьогодні налічується не менше 300 видів тканин, придатних для пошиття штор. Найбільш популярними є:

Оксамит – важкий ворсистий портьєрний матеріал, котрий майже не пропускає світла. Штори з оксамиту додають помешканню розкішності. Також цей матеріал добре зберігає тепло в помешканні.

Парча – декоративна матерія з шовковою основою із додаванням блискучих ниток. Штори пошиті з парчі виглядають самодостатньо та не потребують додаткових аксесуарів.

Жакард доволі міцний та довговічний матеріал, що має в своїй основі велику кількість тісно переплетених ниток. А специфічний рельєфний малюнок жакарду однаково гарно виглядає з лицевої та із виворітної сторін.

Тафта – глянцева щільна тканина полотняного переплетення з туго скручених ниток шовку, бавовни та синтетичних волокон. Завдяки своїй специфічній ламкості тафта використовується для створення складних, фактурних складок.

Атлас – м’яка, спадаюча тканина з візерунчатою або гладкою поверхнею та ненав’язливим блиском.

Сатин подібний до шовку. Це дуже тонкий матеріал, проте він добре тримає форму та має легкий полиск.

Окремими серед усіх штор є так звані стрінги. String штори – віяння XXI століття. Це ниткові штори, в інтер’єрах вони виглядають оригінально та по-новому. Зазвичай синтетичні, проте добре пропускають повітря та сонячні промені. Можуть бути різних колірних гам, доповнені склярусом, бісером, бусами та паєтками.

Шторні тканини відрізняються також за стилістикою, сюди належать: класичні, модернові, тканини в стилі “прованс”, арт-деко, етнічні, тканини для оформлення дитячих кімнат та ін. Найбільш популярними протягом багатьох років залишаються однотонні тканини, вони універсальні, ненав’язливі та пасують до будь-якого інтер’єру.

За технічними характеристиками тканини бувають екологічними, антиалергенними.

В окрему групу виділяють контрактні тканин, або їх ще називають негорючими. Насправді ці тканини загоряються, потім починають тліти та гаснуть, не даючи полум’ю поширитися далі. Такі тканини особливо актуальні для громадських приміщень, готелів та ресторацій, контрактні тканини не вбирають запахів,  практичні, та як вже згадувалося, не підтримують поширення вогню під час пожежі, а термін їх експлуатації може сягати 12-14 років.

Тюлеві тканини вирізняються своєю прозорістю та легкістю. Серед тюлевих тканин виділяють органзу, вуаль та тюль.

Органза – найбільш поширений варіант. Вона тонка, дуже легка та прозора, в склад цієї тканини входить шовк, віскоза і поліестр. Буває матовою та блискучою, однотонною та з вишивкою.

Вуаль дещо щільніша, не така прозора та більш м’яка, ніж органза. Вуаль підходить для пошиття більш складних виробів, буває різних кольорів та може змінювати відтінок залежно від кількості шарів.

Тюль – легка, напівпрозора тканина у вигляді сітки або візерунчатого полотна.

Постільні тканини розрізняють за граматурою, щільністю переплетень, відсотковим вмістом поліестру, кількістю стирань, стійкістю барвника обробкою волокон та м’якістю.

Меблеві тканини також мають свої якісні характеристики: міцність, щільність, кількість стирань, схильність до запилення, придатність до миття. Деякі тканини володіють здатністю відштовхувати бруд, а деякі навіть мають властивість чиститися від слідів фломастерів.

Ролетні тканини поділяють за ступенем світлопроникності.

Black out – сучасні дво- або тришарові тканини, що забезпечують якісну ізоляцію приміщення від світла, звуку та впливу температур. Вони повністю затримують промені сонця.

Тканини dim out мають властивість частково пропускати розсіяне світло у денний час та повністю затемнюють в нічний.

Екранні тканини Screen мають різний ступінь світлопроникності, а завдяки своєму грубому переплетенню, створюють цікавий ефект гри світла.

Недавні проекти